Välkommen till en kreativ eftermiddag tillsammans med Mia Kolmodin! 
Tillsammans utforskar vi vår kreativitet, lär oss att möjliggöra kreativitet i olika former, utforskar nyttan av kreativitet och framför allt har en inspirerande, rolig och lärorik eftermiddag ihop.
På det här kursen delar Mia Kolmodin med sig hur hon skapar Dandy Peoples välkända illustrationer och infographic posters. Du som deltagare kommer att få öva din förmåga att rita för hand och skapa ditt eget symbolbibliotek. De som vill kommer också att få öva på att skapa en helhet i en one-pager med innehåll som kan förklara en mer komplex fråga. Mia kommer också att visa hur hon illustrerar i Adobe Illustrator och de som vill kan ta med sin dator och förbereda med att ladda ner Illustrator på prov för att prova på lite.
Målgrupp: För dig som vill kunna visualisera och skapa bilder kring det ni arbetar med – kanske Dandy-inspirerade, eller med din egna stil
Förkunskaper: Inga förkunskaper om något behövs. Alla utgår ifrån sin egen ambition och nivå.
Datum: Nytt datum inom kort
Tid: 13.00 – 17.00
After Work: 17.00 och framåt 🥂
Plats: Dandy People, Humlegårdsgatan 19A, 2tr. Stockholm
Material: Finns på plats men du kan också ta med dina egna favoritpennor
Dator: Ta med dig din dator om du vill öva i Illustrator, annars behöver du ingen dator
Agenda
- Introduktion av Mia, hennes illustrationer och one-pagers infographic posters
- Uppvärmning för att låta kreativiteten flöda
- Skapa ditt eget bildbibliotek – alla kan rita 🙂
- Illustrera komplexa ämnen i en one-pager (för de som vill)
- Illustrera i Adobe Illustrator, Mia visar hur hon jobbar och de som vill kan öva och få tips
Varmt välkommen till en härligt kreativ avslutning på veckan!